Baza wiedzy / Uszkodzenie łąkotki
Łąkotki to struktury stanowiące część stawu kolanowego. Łąkotka zbudowana jest z tkanki chrzęstnej i ma kształt półksiężyca. W każdym kolanie znajdują się dwie łąkotki: łąkotka przyśrodkowa oraz łąkotka boczna. Leżą pomiędzy powierzchniami stawowymi kości piszczelowej i udowej. Pełnią funkcje amortyzującą, stabilizującą oraz odżywczą.
Uszkodzenia łąkotek stanowią jedne z najczęściej spotykanych urazów w obrębie stawu kolanowego i dotyczą szczególnie osób po 40 roku życia oraz sportowców.
Urazy łąkotki – przyczyny
U osób młodych, których łąkotki są bardzo wytrzymałe i elastyczne do ich uszkodzenia dochodzi zwykle w wyniku nagłego i gwałtownego urazu łąkotki. Może do tego dojść podczas uprawiania niemalże każdego rodzaju sportu. Tutaj należy mieć na uwadze, że najczęstszymi uszkodzeniami jest pęknięcie, rozwarstwienie łąkotki, zerwanie.
Z kolei u osób starszych, których łąkotki nie są już tak wytrzymałe, do uszkodzenia może dojść podczas normalnej codziennej aktywności. Możliwe jest również powstanie tzw. zwyrodnieniowego uszkodzenia łąkotki na tle wcześniejszych zmian degeneracyjnych, które powstają z powodu kumulowania się w ciągu życia mikrouszkodzeń i nie można go powiązać z żadnym nagłym urazem.
Uszkodzenie łąkotki objawy
Objawy odczuwane są po stronie uszkodzonej łąkotki, tj. dla łąkotki przyśrodkowej po wewnętrznej stronie kolana, a dla łąkotki bocznej – po stronie zewnętrznej.
Czy uszkodzona łąkotka boli?
Podstawowe objawy uszkodzenia łąkotki to:
- ból przy obciążaniu i poruszaniu kolanem,
- obrzęk stawu,
- uczucie „przeskakiwania” w kolanie,
- trzaski,
- wrażenie blokowania ruchu w kolanie lub faktyczne jego zablokowanie.
Jeśli podejrzewasz u siebie uszkodzenie łąkotki zgłoś się do lekarza. Nieleczone i zestarzałe uszkodzenie łąkotki z czasem powoduje coraz większe dolegliwości i dyskomfort i prowadzi do rozwoju uszkodzeń chrząstki, a także zwykle wymagają bardziej inwazyjnego leczenia.
Diagnostyka uszkodzenia łąkotek
Podstawą diagnostyki jest wywiad oraz badanie lekarskie z przeprowadzeniem testów diagnostycznych oraz tzw. testów łąkotkowych, stanowiących element badania fizykalnego. W przeważającej części przypadków osób powyżej 40r. życia dochodzi do uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej, szczególnie bez jednoznacznego urazu.
Podstawowym i najlepszym badaniem obrazowym jest MRI, które jest bardzo precyzyjne i pozwala na najdokładniejszą ocenę, w jakim stopniu jest uszkodzona łąkotka. Rezonans pozwala uzyskać dokładny obraz uszkodzenia i zmian w miejscu urazu. Badania dodatkowe poza umożliwieniem postawienia diagnozy pozwalają także na ustalenie rodzaju uszkodzenia łąkotki, co wpływa na dobór metody leczenia.
Leczenie uszkodzonej łąkotki
Dobór metody leczenia zależy od rodzaju uszkodzenia łąkotki. W niektórych przypadkach wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze – regeneracja łąkotki jest możliwa, jeśli uszkodzenie dotyczy jej dobrze unaczynionej części (1/3 zewnętrzna).
Pęknięta łąkotka – ile trwa leczenie?
Leczenie to polega na odciążaniu i chłodzeniu kończyny objętej urazem, odpowiednio dobranej farmakoterapii oraz rehabilitacji. Niekiedy wskazane jest czasowe unieruchomienie kolana w stabilizatorze. Jeśli uszkodzona jest wewnętrzna część łąkotki, to procesy regeneracyjne zwykle nie zachodzą tak sprawnie i zazwyczaj konieczne jest wdrożenie innych metod leczenia, z operacją włącznie. Jej przeprowadzenie pozwala skutecznie zlikwidować uszkodzenie łąkotki, leczenie zabiegowe odbywa się metodą artroskopową i nastawione jest na zachowanie jak największej części łąkotki. W miarę możliwości urazy są zszywane, a jeśli nie jest to możliwe usuwana jest jak najmniejsza część łąkotki. Całkowite usunięcie wykonuje się tylko w bezwzględnie wymagających tego przypadkach.
Rehabilitacja po uszkodzeniu łąkotki
Fizjoterapia, rehabilitacja kończyny objętej urazem są bardzo ważnym elementem leczenia zachowawczego oraz operacyjnego. Powinny być wdrożone tak szybko, jak pozwala na to kondycja pacjenta.
Po operacji konieczne jest poruszanie się z pomocą kul łokciowych oraz utrzymywanie kończyny w ortezie. Stopniowo zwiększa się zakres ruchu stawu, w którym była uszkodzona łąkotka. Ćwiczenia wykonywane są przy wsparciu oraz pod nadzorem fizjoterapeuty, który kontroluje cały przebieg rehabilitacji.
W zależności od stopnia uszkodzenia łąkotki oraz zastosowanej metody leczenia powrót do pełnej sprawności następuje w okresie od kilku miesięcy do nawet półtora roku po operacji.
Więcej informacji na temat leczenia uszkodzenia łąkotki w CM Gamma dostępnych jest na podstronie specjalizacji Ortopedia.