Baza wiedzy / Osteotomia podkolanowa
Staw kolanowy doświadcza w ciągu życia bardzo dużych obciążeń. Jeśli jego ustawienie jest poprawne anatomicznie, działające siły rozkładają się równomiernie i są amortyzowane przez struktury stawowe. Jeśli jednak oś kończyny zostanie zaburzona, działające na nie siły prowadzą do powstawania zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych.
Rozwój zaburzeń osi kończyny może być konsekwencją przebytych urazów (najczęściej), wad wrodzonych, chorób metabolicznych czy nowotworowych.
Co to jest osteotomia podkolanowa?
Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe spowodowane zaburzeniem osi kończyny powodują dolegliwości bólowe i niejednokrotnie utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta. Osteotomia podkolanowa jest operacją, która pozwala na korekcję osi kończyny i tym samym eliminuje dolegliwości odczuwane przez pacjenta.
Zabieg polega na nacięciu kości piszczelowej w taki sposób, aby przywrócić fizjologiczną oś kończyny dolnej – czyli „wyprostować” ją. Miejsce nacięcia stabilizowane jest za pomocą płytki tytanowej. Operację przeprowadza się wykonując jedynie niewielkie nacięcie na skórze.
Kwalifikacja do zabiegu osteotomii podkolanowej
Najważniejszym elementem kwalifikacji do zabiegu jest badanie fizykalne stawu kolanowego. Dodatkowo niezbędne są badania obrazowe, najczęściej RTG w pozycji stojącej. Na podstawie zebranych informacji ortopeda decyduje, czy zabieg może być korzystny dla chorego.
Aby można było wykonać zabieg zmiany zwyrodnieniowe nie mogą być zbyt zaawansowane. Ponadto do operacji kwalifikowane są zwykle osoby poniżej 60 roku życia – zazwyczaj 40- i 50-latkowie.
Niestety nie u każdego pacjenta istnieje możliwość wykonania osteotomii podkolanowej. Głównymi przeciwwskazaniami do jej wykonania są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kolana, znaczna utrata jego funkcji, otyłość oraz reumatoidalne zapalenie stawów.
Osteotomia podkolanowa rehabilitacja
Rekonwalescencja po zabiegu jest stosunkowo szybka. W początkowym okresie pacjent chodzi z pomocą kul łokciowych – zwykle należy ich używać przez okres około 6 tygodni. Rehabilitację i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rozpoczyna się już kolejnego dnia po zabiegu. Powrót do pełnej sprawności i uprawiania sportu następuje zwykle w przeciągu kilku miesięcy.