Przychodnia / Proteza biodra
Proteza biodra i wymiana stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka, czyli wszczepienie protezy stawu biodrowego, umożliwia normalne funkcjonowanie pacjentom cierpiącym na zmiany zwyrodnieniowe w tym obszarze. Zwyrodnienie stawu biodrowego jest przyczyną przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności ruchowej. Endoproteza, czyli sztuczny staw, dla wielu osób jest szansą na uniknięcie trwałego inwalidztwa.
Główne przyczyny zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym:
• wiek i przeciążenia stawu,
• choroba reumatoidalna,
• przebyte złamania w obszarze stawu,
• wady o charakterze wrodzonym.
Pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić, to ból w pachwinie i biodrze pojawiający się przy wstawaniu i chodzeniu. Z czasem ból może zacząć promieniować do kolana i towarzyszyć pacjentowi również podczas leżenia. Chory stara się odciążyć bolącą kończynę, przez co zaczyna utykać i miewać coraz większe problemy z poruszaniem się.
CO TO JEST ENDOPROTEZA STAWU BIODROWEGO I NA CZYM POLEGA ZABIEG ENDOPROTEZOPLASTYKI?
Proteza biodra to inaczej sztuczny staw złożony z panewki i kuli zakończonej trzpieniem. Endoproteza biodra dostępna jest w dwóch rodzajach. Na przykład w przypadku endoprotezy całkowitej wymiana stawu biodrowego obejmuje zarówno panewkę, jak i głowę kości udowej pacjenta. Natomiast endoproteza stawu biodrowego częściowej, wymieniana na sztuczną jest tylko głowa kości udowej pacjenta. Wyróżnia się także endoprotezy cementowe i bezcementowe. Te drugie pokryte są specjalnym materiałem, posiadającym zdolność do zrastania się z kością pacjenta. O tym, jakiego rodzaju endoproteza biodra zostanie wykorzystana, decydują czynniki takie jak m.in. wiek chorego oraz jakość jego kości (osteoporoza z reguły wyklucza możliwość wszczepiania endoprotez bezcementowych). Innym rozwiązaniem jest zabieg oszczędzający, który opiera się na wymianie tylko panewki miednicy. Głowa kości udowej nie podlega działaniu operacyjnemu i nakładana jest nią osłona. W przypadku tej metody leczenia, jeśli stan zdrowia pacjenta się pogorszy, to wszczepiona zostaje endoproteza stawu biodrowego.
ZALECENIA PRZEDOPERACYJNE
Wielu lekarzy i rehabilitantów zaleca pacjentom kwalifikowanym do wszczepienia protezy biodra, by jeszcze przed operacją rozpoczęli naukę chodzenia o kulach i uprawiali ćwiczenia usprawniające, które będą kontynuowane już po zabiegu. Na tydzień przed operacją należy odstawić leki przeciwzapalne rozrzedzające krew, w tym aspirynę. Ponadto przed zabiegiem pacjent wykonuje pełną morfologię krwi, badanie poziomu elektrolitów, badania nerek i wątroby, analizę moczu, RTK klatki piersiowej, EKG i inne według wskazań lekarza.
REHABILITACJA POOPERACYJNA
Już na drugi dzień po operacji wszczepienia protezy biodra pacjent może wykonywać delikatne ruchy nogą podczas siedzenia. W miarę ustępowania bólu ćwiczenia będą coraz bardziej zaawansowane. W pierwszych tygodniach po operacji należy oszczędzać operowany staw. Nie należy leżeć na operowanym boku, zakładać nogi na nogę, siadać na zbyt niskich krzesłach czy siadać w wannie. W okresie rehabilitacji pacjent powinien unikać gwałtownych skłonów i skrętów ciała. Należy chodzić w stabilnym i pełnym obuwiu na płaskim obcasie. Warto często spacerować, ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty oraz w domu, a także pływać.
POWIKŁANIA PO ZABIEGU
Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest z reguły bezpieczną procedurą. Tak jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań. Wielu z nich jednak można uniknąć, dzięki właściwej rehabilitacji i stosowaniu się do zaleceń lekarza.
Możliwe powikłania to między innymi:
• zakrzepica (powodowana brakiem ruchu w okresie pooperacyjnym),
• infekcje,
• zwichnięcia i złamania,,
• zesztywnienie w obrębie stawu,
• obluzowanie protezy,
• zmiana długości nogi.
W Szpitalu i Centrum Medycznym Gamma w Warszawie przeprowadzamy zabiegi wszczepiania endoprotez stawu biodrowego, a także prowadzimy kompleksową rehabilitację pacjentów po zabiegu.
KIEDY ZDECYDOWAĆ SIĘ NA LECZENIE OPERACYJNE?
Jeszcze niedawno w leczeniu stawów biodrowych w przypadku zmian zwyrodnieniowych kwalifikowano do operacji biodra pacjentów, którzy nie mogli już praktycznie się poruszać. W takiej sytuacji dolegliwości były tak nasilone, że te osoby musiały codziennie przyjmować leki przeciwbólowe. Osoby chore odczuwały bóle nocne oraz miały duże przykurcze mięśniowe. Obecnie tendencje oraz przede wszystkim badania wskazują, żeby operacje biodra przeprowadzać jak najszybciej tzn., aby uniknąć wtórnych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie oraz stawach kolanowych.
W takich przypadkach ważne, aby udać się na konsultacje do ortopedy w momencie, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe.
• Warto się skonsultować oraz uzyskać odpowiedź, czy te zmiany w okolicach biodra wymagają operacji lub, czy możemy ból zniwelować przez odpowiednio zrealizowaną rehabilitację – mówi lek. Michał Szyszka z Centrum Medycznego Gamma.
• Operacje biodra konieczne jest u pacjentów, u których uszkodzenie chrząstki lub deformacja powierzchni stawowych są na tyle duże, że metody fizjoterapeutyczne nie pomagają zmniejszyć bólu i poprawić funkcjonowania Pacjenta – mówi Aleksandra Wysokińska, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Gamma.
Znaczącą rolę w podjęciu leczenia operacyjnego odgrywa współpraca z diagnostą obrazowym, ponieważ mobilizacja stawów w przypadku np. konfliktu udowo-panewkowego może doprowadzić do traumatyzacji powierzchni stawowych. W takich sytuacjach warto, żeby fizjoterapeuta miał informacje, jak duża jest deformacja kości udowej lub panewki.
W Centrum Medycznym Gamma przedstawiamy każdemu Pacjentowi dostępne metody oraz możliwości leczenia, ale staramy się jak najszybciej przeprowadzać operacje biodra, kiedy jest to konieczne. Dlaczego?
• Staramy się naszych pacjentów jak najszybciej uruchomić, aby nie powstały wtórne zmiany w kręgosłupie lędźwiowym oraz otaczających stawach, ale także wrócili do pracy oraz do swoich ulubionych aktywności sportowych – podkreśla lek. Michał Szyszka.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych przychodni na Żoliborzu i Mokotowie, gdzie zespół Centrum Medycznego Gamma dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Państwu najwyższą jakość usług medycznych. Nasz zespół jest gotowy sprostać oczekiwaniom i potrzebom zdrowotnym naszych pacjentów, oferując opiekę na najwyższym poziomie.