Choroby stawu skokowego
Zapisz się na wizytę
do specjalisty samodzielnie
przez naszą stronę
Choroby stawu skokowego
Złamania
Wiele z nich można leczyć nieoperacyjnie. Jednak, gdy wskazany jest zabieg to dysponujemy odpowiednim doświadczeniem oraz implantami widzących światowych producentów. Pozwala to skrócić okres unieruchomienia oraz powrotu do możliwie największej sprawności, do minimum.
Skręcenia stawu skokowego
Jedna z najczęstszych kontuzji w sporcie, ale i w codziennym życiu. Żargonowo określane „uszkodzeniami torebki stawowej” oznaczają najczęściej (przy najczęstszym mechanizmie) uszkodzenie więzadła strzałkowo-skokowego przedniego, strzałkowo-piętowego i innych. Nie wolno bagatelizować tych urazów, ponieważ jeżeli w procesie gojenia nie powstanie wydolna blizna uszkodzonego więzadła to może rozwinąć się niestabilność stawu skokowego. Ta w dłuższym okresie czasu będzie prowadziła do kolejnych skręceń i znaczącego przyspieszenia rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego.
Niestabilność stawu skokowego
Powtarzające się urazy skrętne tego stawu prowadzą do rozwoju niestabilności, czyli niewydolności struktur stabilizujących staw. W praktyce oznacza to kolejne urazy skrętne tego stawu i zdecydowanie szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych. Co za tym idzie ból i ograniczenia w funkcji stawu. Gdy są ku temu wskazania, u chorych o dużych oczekiwaniach (siatkówka, biegi terenowe, sporty walki) staw skokowy można ustabilizować chirurgicznie.
Uszkodzenia ścięgna Achillesa
Częsty problem wśród aktywnej sportowo populacji. Do całkowitego rozerwania ścięgna Achillesa dochodzi zazwyczaj nagle podczas jego silnego napięcia np. podczas próby sprintu. Odczuwane jest przez Pacjenta jako nagły ból w łydce (bywa opisywane jako uczucie jakby ktoś uderzył kijem w łydkę). Na skutek niewydolności tego ścięgna wspięcie się na palce staje się niemożliwe. Podstawą rozpoznania jest badanie kliniczne oraz USG. W przypadku całkowitego rozerwania ścięgna Achillesa wskazane jest leczenie operacyjne.
Co ciekawe ro rozerwania tego ścięgna dochodzi najczęściej przy błahych urazach (typu kolejny sprint podczas gry w tenisa) w ścięgnie, które wcześniej nie bolało. Jeżeli ścięgno Achillesa boli to możemy mieć do czynienia z zapaleniem ościęgna, uszkodzeniami śródścięgnistymi i innymi patologiami. W CM Gamma dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem oby kompleksowo leczyć wszystkie te patologie.
Jałowe martwice chrzęstno-kostne (osteochondritis dissecans)
Ból stawu skokowego z towarzyszącymi wysiękami bez innej uchwytnej przyczyny powinien nasuwać podejrzenie jałowej martwicy chrzęstno-kostnej. Jest to choroba o niejasnej przyczynie, prowadząca do wydzielenia i obumarcia fragmentu chrząstki wraz z warstwą podchrzęstną kości (w diagnostyce niezwykle pomocny jest rezonans magnetyczny). Dotyczy najczęściej populacji dzieci i młodych dorosłych. Zdecydowaną większość ognisk jałowej martwicy chrzęstno-kostnej można leczyć artroskopowo czyli małoinwazyjnie.