Baza wiedzy / Złamanie kości śródręcza i palców ręki
Ręka składa się z nadgarstka, śródręcza oraz palców. Kości nadgarstka ułożone są w dwóch rzędach. Tuż obok nich, w centralnej części ręki, znajdują się kości śródręcza. Jest ich 5, każda z nich łączy się stawowo z paliczkiem bliższym odpowiadającego palca. Złamanie palca u ręki występuje częściej i zwykle powstaje w mechanizmie bezpośrednim np. przygniecenia ciężkim przedmiotem, uderzenia lub przytrzaśnięcia drzwiami. Często jest to uraz powstały podczas uprawiania sportów, takich jak koszykówka czy siatkówka. Złamanie kości śródręcza jest natomiast rzadsze. Zwykle występuje złamanie 5 kości śródręcza, powstające na skutek uderzenia zaciśniętą pięścią w twarde podłoże. Złamanie śródręcza zazwyczaj dotyczy osób trenujących boks lub uczestniczących w bijatykach, dlatego jest to tzw. złamanie bokserskie.
Objawy złamanego palca u ręki i kości śródręcza
Główne objawy, które mogą wystąpić w złamaniach kości śródręcza i palców ręki to:
silny ból w okolicy złamania,
- obrzęk, zasinienie i zwiększone ucieplenie,
- krwiak,
- problemy z poruszaniem ręką lub palcem,
- zniekształcenie śródręcza lub palca.
Stłuczenie kości śródręcza lub palców może dawać podobne objawy.
Złamanie kości śródręcza i palców ręki – diagnostyka
Podstawowym badaniem dodatkowym w przebiegu diagnostyki złamań jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) ręki.
Stłuczenie śródręcza lub paliczków może dawać objawy imitujące złamanie kości palca u ręki lub występować razem z nim, dlatego zawsze konieczne jest różnicowanie tych stanów.
Konieczne jest wtedy wykonanie USG ręki żeby ocenić ścięgna
Leczenie złamania kości dłoni
Wiele złamań w zakresie kości śródręcza i palców ręki może być leczonych zachowawczo za pomocą unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub ortezie na okres około 3-6 tygodni.
Złamania, które nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego lub nie poddają się mu leczone są operacyjnie. Leczenie zabiegowe skraca zwykle czas unieruchomienia i umożliwia wcześniejsze podjęcie rehabilitacji.
Jeśli złamaniu towarzyszy stłuczenie kości śródręcza, konieczne może być wykonanie zabiegu w celu usunięcia powstałego krwiaka oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Rehabilitacja po leczeniu urazów
Ćwiczenia palców dłoni po złamaniu należy rozpocząć tak wcześnie, jak jest to możliwe. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który odpowiednio zaplanuje i poprowadzi rehabilitację. Nie zawsze musi ona odbywać się w gabinecie w towarzystwie fizjoterapeuty, w niektórych przypadkach może on nauczyć pacjenta wykonywania odpowiednich ćwiczeń i zalecić ich powtarzanie w domu. Terapię zwykle warto uzupełnić o zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, ultradźwięków czy krioterapii, w zależności od otrzymanych zaleceń. Zastosowanie może znaleźć również kinesiotaping, szczególnie w początkowych fazach rehabilitacji.
Na podstronie specjalizacji ortopedia udostępniliśmy więcej informacji dotyczących leczenia złamań w CMGamma.