Aktualności / Wprost – Ortopedia XXI wieku
Redaktor Iwona Maciszewska z redakcji WPROST rozmawiała z Michałem Szyszką, ortopedą Centrum Medycznego Gamma między innymi o tym jak wygląda ortopedia XXI wieku, o formie fizycznej Polaków i jak zachować sprawność ruchową i przygotowaniu do wysiłku fizycznego.
Poniżej zamieszczamy fragment wywiadu. Cały artykuł dostępny jest także w elektronicznej wersji tygodnika: WPROST – Ortopedia-XXI-wieku i w 32/2016 wydaniu tygodnika WPROST.
WPROST: JESTEŚMY CORAZ BARDZIEJ STARZEJĄCYM SIĘ SPOŁECZEŃSTWEM. Z DRUGIEJ STRONY W CIĄGU KILKU DEKAD MOCNO ZMIENIŁ SIĘ STOSUNEK DO UPŁYWU CZASU. CHCEMY BYĆ JAK NAJDŁUŻEJ MŁODZI, A WIĘC TEŻ JAK NAJDŁUŻEJ SPRAWNI – INTELEKTUALNIE I RUCHOWO. CZY POLACY SĄ W DOBREJ FORMIE FIZYCZNEJ?
Michał Szyszka: Z roku na rok przybywa osób aktywnych, i to powyżej 40., 50., a nawet 60. roku życia. Także ich oczekiwania, jeśli chodzi o możliwość uprawiania amatorskich dyscyplin sportu, są coraz większe. Ludzie coraz chętniej się ruszają, w dowolnym wieku zaczynają biegać, uprawiać triatlon, jeździć na nartach, próbują windsurfingu. Są to wymagające sporty, więc i oczekiwania, jeśli chodzi o utrzymanie dobrej kondycji, są coraz większe.
WPROST: ZAPEWNE WIĄŻE SIĘ TO TAKŻE Z CORAZ WIĘKSZĄ LICZBĄ URAZÓW, Z KTÓRYMI AMATORZY AKTYWNEGO TRYBU ŻYCIA ZGŁASZAJĄ SIĘ DO ORTOPEDÓW.
Michał Szyszka: Rzeczywiście, zmiany zwyrodnieniowe stawów i kontuzje, takie jak urazy przeciążeniowe, uszkodzenia więzadeł, mięśni i ścięgien oraz złamania, dotyczą coraz większej liczby osób, także młodych. Dzieje się tak, ponieważ w sporcie kierujemy się ambicją, chcemy mieć jak najlepsze wyniki. Niestety bardzo często nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do dużego wysiłku fizycznego.
Wprost przygotował raport dotyczący zdrowia kobiet i mężczyzn, a także chorób XXI wieku, w którym znajdą Państwo całość wywiadu i inne ciekawe informacje.