Aktualności / Co może boleć w kolanie i dlaczego? cz.1
Obciążenia przenoszone przez ten staw są ogromne nie tylko w czasie sportu lub innych większych aktywności, ale również przy najprostszych czynnościach dnia codziennego, takich jak wstawanie z fotela lub chodzenie po schodach.
Pojawienie się dolegliwości okolicy kolana może wynikać z urazu, do którego może dojść w czasie sportu lub innych aktywności życia codziennego. Bóle tej okolicy mogą pojawiać się jednak także w wyniku systematycznego sumowania się drobnych obciążeń i obrażeń prowadzących do powolnego rozwoju uszkodzeń, a następnie zmian zwyrodnieniowych. Mogą także wystąpić bez jakiegokolwiek uszkodzenia – tylko z powodu nieprawidłowych obciążeń stawu.
– Uraz kolana dotyczy najczęściej osób aktywnych, bez względu na wiek. Zazwyczaj Pacjent wie jak i kiedy doszło do zdarzenia – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak z Centrum Medycznego Gamma. – Towarzyszy temu ból, problemy z ruszaniem lub obciążaniem kończyny oraz obrzęk – dodaje.
W wyniku urazu bezpośredniego lub skrętnego może dojść do uszkodzenia łąkotek, więzadła krzyżowego przedniego lub innych więzadeł, chrząstki lub innych tkanek tworzących staw.
– Każde tego typu zdarzenie wymaga badania lekarskiego, odpowiedniej diagnostyki i leczenia – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz specjalista medycyny sportowej z Centrum Medycznego Gamma. – Każda przeoczona lub zaniedbana kontuzja prowadzi do rozwoju dalszych uszkodzeń w stawie w późniejszym czasie – np. uszkodzeń łąkotek w wyniku przewlekłej niestabilności lub uszkodzeń chrząstki, które są w późniejszym okresie dużo trudniejsze do leczenia – dodaje dr n. med. Paweł Ambroziak.
Już dziś możecie umówić się na wizytę do dr Pawła Ambroziaka w Centrum Medycznym Gamma poprzez portal ZnanyLekarz lub telefonicznie: tel. 22 273 90 00 /kontakt@cmgamma.pl