Aktualności / Złamania ręki – pierwsza pomoc i postępowanie
Urazy, kontuzje, złamania
W wakacje zwiększa się ryzyko kontuzji – do najczęstszych wakacyjnych urazów należą zwichnięcia i złamania, zwłaszcza kończyn górnych. W przypadku złamania ręki przede wszystkim należy odpowiednio unieruchomić kończynę, co zmniejsza ból i pozwala na sprawną komunikację z dzieckiem. Niezbędna jest także prawidłowa ocena urazu, aby wiedzieć w jakich sytuacjach należy jak najszybciej dostarczyć dziecko do szpitala.
O tym jak postepować z chorym, który złamał rękę opowiada ordynator Centrum Medycznego Gamma, dr n. med. Grzegorz Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
[vc_video title=”Złamanie ręki – pierwsza pomoc i postępowanie | CM Gamma” link=”https://www.youtube.com/watch?v=qRt_0q8Ki2o”]
W takich sytuacjach jak urazy z uszkodzeniem naczyń, uszkodzeniem nerwów, złamania otwarte, otwarte rany rąk powinniśmy w ciągu kilku godzin doprowadzić nie tylko do kontaktu ze służbą zdrowia, ale do wykonania zabiegu operacyjnego. Trzeba uważać, by niewłaściwym postępowaniem nie pogłębić urazu. Dużym ryzykiem jest chociażby próba nastawienia złamania lub zwichnięcia przez osoby bez przeszkolenia medycznego. W przypadku złamania otwartego, które może prowadzić do zakażenia, podstawą pierwszej pomocy jest zatamowanie krwawienia. Należy to zrobić przez zwykłe naciśnięcie krwawiącego miejsca. Nie wskazane jest natomiast zakładanie zacisków na zranione tętnice. Kolejnym krokiem powinno być zmniejszenie napływu krwi poprzez odpowiednie ułożenie ręki w pozycji velpeau – powinna ona być zgięta w stawie łokciowym pod kątem 90 stopni, a rana musi znajdować się powyżej klatki piersiowej.
W filmie występuje także pracująca w CM Gamma Edyta Rosiak, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej , która przypomina, że podstawowym badaniem w urazach układu kostnego są zdjęcia rentgenowskie. Pokazują lokalizację i rozległość urazów w kościach i w stawach. W niektórych przypadkach, szczególnie przy planowaniu przedoperacyjnym konieczne jest uzupełnienie o tomografię komputerową. Czasami konieczny jest rezonans magnetyczny, który dokładniej pokazuje chrząstkę, więzadła czy ścięgna.
U dzieci złamania kości goją się trzy razy szybciej niż u osób dorosłych – zdrowa kość dziecięca goi się w 3-4 tygodnie, maksymalnie w 6 tygodni. W przypadku dzieci zdecydowana większość złamań wymaga założenia gipsu.