Aktualności / CO MOŻE BOLEĆ W KOLANIE I DLACZEGO? CZ. 2
Przeciążenie kolana.
W wyniku narzucenia na kolano obciążeń zbyt dużych, niż te do których jesteśmy przystosowani – może dojść do pojawienia się bólu nawet bez ewidentnego uszkodzenia tkanek stawu. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się dolegliwości w tym mechanizmie jest m.in. zbyt duża masa ciała lub nieprawidłowości w budowie anatomicznej kończyny np. nieprawidłowa oś kończyny lub niewłaściwa budowa anatomiczna samego kolana.
– Ból może dotyczyć różnych miejsc i obszarów stawu oraz jego okolicy, w zależności od tego, których tkanek dotyczy przeciążenie – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak.
Przykładami dolegliwości, które pojawiają się m.in. z tego powodu są bóle w przednim przedziale stawu. Bóle mogą pojawić się także w okolicy bocznej (przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego – kolano biegacza). Mogą wiązać się również z przeciążeniem więzadła rzepki (kolano skoczka). Dolegliwości okolicy przyśrodkowej stawu związane z przeciążeniem ścięgien zginaczy kolana nazywamy z kolei „zapaleniem gęsiej stopki”.
Bóle przedniej części kolana.
Dolegliwości okolicy przedniej kolana są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania się Pacjentów do lekarza. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego zawsze wymagają precyzyjnej oceny lekarskiej oraz ewentualnej dalszej diagnostyki w celu precyzyjnego zdefiniowania powodu bólu.
Częstym powodem dolegliwości może być nieprawidłowa budowa anatomiczna kolana (tak zwana dysplazja stawu rzepkowo-udowego), następstwa wcześniejszych urazów jak np. zwichnięcie rzepki i wiele innych.
– Ból może pojawiać w wyniku braku przygotowania stawu do obniżeń , braku odpowiedniej aktywności fizycznej lub nie odpowiedniego trybu życia – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak.
Bóle kolana u dzieci.
Odrębnym zagadnieniem są bóle okolicy kolana u dzieci. Urazy u dzieci aktywnych są dużym problemem i w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć – wymagają szybkiego postawienia diagnozy oraz podjęcia skutecznego leczenia.
Diagnostyka dolegliwości niezwiązanych z urazem jest trudniejszym zagadnieniem. Często powody mogą być zbliżone do tych, które stwierdzamy u dorosłych: przeciążenie lub zbyt szybkie narzucenie dużych obciążeń.
Jest też grupa schorzeń charakterystycznych dla wieku dziecięcego. Taki przykładem może być choroba Osgood-Schlattera, charakteryzująca się bólami w okolicach rzepki lub łakotka tarczowata mogąca dawać bóle , uczucia przeskakiwania lub blokowania w stawie. Spotkać się także można z określeniem tak zwanych bólów wzrostowych.
– Wynika to najczęściej z szybkiego tempa wzrostu kości w wieku dziecięcym i okresie pokwitania. Szybkie wydłużanie kości prowadzi do zmian w geometrii i sposobie obciążania stawów oraz tkanek okołostawowych – mówi dr n. med. Paweł Ambroziak – Dodatkowo zmienia się obciążenie w stawach, przez co może pogarszać się kontrola nad kończyną –dodaje.
Problem ten jednak wymaga zawsze wyjaśnienia i oceny po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki, aby nie przeoczyć chorób, które mogą wymagać pilnego leczenia.
Już dziś możecie umówić się na wizytę do dr Pawła Ambroziaka w Centrum Medycznym Gamma poprzez portal ZnanyLekarz lub telefonicznie: tel. 22 273 90 00 /kontakt@cmgamma.pl